طراحی ویلا

ویلا مکانی است برای استراحت و آرامش انسان امروزی به دور از مشکلات و گرفتاری های شهری و آلودگی های محیطی از اینرو طراحی ویلا  تفاوت های ماهوی با المان هایی دارد که در طراحی ساختمان های مسکونی شهری در نظر گرفته می شود و محدودیت های زندگی شهری در طراحی ویلا را نداریم از منظر کاربری نیز به همین منوال ابتدا باید بدانیم هدف از داشتن یک ویلا چیست!

طراحی ویلا باید گِرد این ایده صورت پذیرد که مکانی برای آسایش و دوری از معضلات زندگی شهریست در نتیجه فضا ها گسترده تر و استفاده از نور طبیعی بیشتر خواهد بود و تمرکز از بخش هایی که بر زندگی روتین یک خانواده دلالت دارد به قسمت هایی برای تفریح و گذران اوقات خوش مثل استخر، اتاق بازی، محوطه و فضای سبز، آلاچیق و.. تغییر می نماید.

طراحی ویلا یکی از مباحث پرچالش و بحث بر انگیز امروزی در بحث طراحی معماری در کشور می باشد. برای درک هر چه بهتر نحوه طراحی ویلا ابتدا به تعریف ویلا می پردازیم. ویلا ساختمانی است که از اضلاع گوناگون قابل رویت بوده و دارای نماهای طراحی شده از سمت هر یک از اضلاع ساختمان می باشد. اغلب ویلاها در خارج از شهرهای بزرگ و یا در مناطق خوش آب و هوا ساخته می شوند. طراحی ویلا در داخل شهر به ندرت پیش می آید که متناسب با ضوابط شهری هر شهر متغیر می باشد. در طراحی ویلا اغلب ساختمان ویلا دارای یک مجاورت مرکزی و در اطراف توسط باغچه ها و آب نماها و گیاهان و درختان احاطه شده است گرچه مواردی نیز پیش می آید که ساختمان ویلا از این قاعده پیروی نکند که مرسوم نیست و در صورتی که ملاحضات منطقی در طراحی آن به کار نرفته باشد حتی ویلا را از حالت استاندارد خارج میکند.

سابقه تاریخی ویلا را اغلب به امپراطوری رم باستان نسبت می دهند گرچه در امپراطوری ایران نیز سبک و سیاق ساختمان ها به خصوص ساختمان های اشراف و پادشاهان  به شیوه ساخت ویلا بوده است. امروزه در ایران و در فرهنگ عامیانه جاری به ساختمان های یک طبقه تا سه طبقه با دید از چهار طرف و داشتن حیاط سرسبز ویلا گفته می شود ضمن اینکه با توجه با استقرار اکثر ویلاهای ایران در شمال کشور سقف شیروانی (شیب دار) به یکی از مولفه های طراحی ویلا در اذهان عوام تبدیل گشته است که غلط است و در حال حاضر به خصوص درطراحی ویلاهای سبک مدرن کمتر از سقف های شیب دار بهره می جویند. اما از نقطه نظر معماری ، طراحی ویلا به شرایط والمان های متفاوتی وابسته بوده و در طراحی ویلا باید موارد متعددی را لحاظ نمود. المان هایی مانند سبک معماری ویلا ، شرایط جغرافیایی و آب و هوای منطقه ، میزان تابش آفتاب در منطقه ، میزان تابش آفتاب در منطقه ، شرایط استحکامی زمین ، شرایط منطقه از نظر بادخیزی و … از مهمترین ارکان طراحی ویلا می باشد که با در نظر گرفتن این شرایط طراحی معماری ویلا و سایر ارکان ساخت و اجرای ساختمان مانند طراحی سازه یا طراحی تاسیسات و.. انجام میپذیرد که هریک تاثیر خاص خود را در طراحی و ساخت ویلا دارند به عنوان نمونه شرایط جغرافیایی هر منطقه به شکل اثر گذاری بر ساختمان و اساس طراحی یک ویلای مدرن یا کلاسیک چیرگی پیدا میکند و مثلا بالکن های خارجی در مناطق با بارندگی زیاد حتما باید مسقف ساخته شوند بر خلاف مناطق گرم و ساحلی که بالکن های واید دارند همینطور طراحی سقف و دیوار های خارجی همگی وایسته به شرایط محیطی هستند.

در بحث سبک ویلا ، معمولا ویلاها به دو سبک مدرن و کلاسیک تقسیم بندی می شوند. در طراحی ویلا بسته به اینکه ویلا به صورت دوبلکس یا طبقات کمتر و بیشتر طراحی و ساخته شود مباحث مربوط به طراحی دکوراسیون داخلی ویلا تغییر می کند. مواردی که در طراحی داخلی ویلا باید بدان اهتمام داشت ، تناسب بین فضاهای داخلی و خارجی ویلا ، ترکیب رنگ بندی ، مصالح مورد استفاده ، محوطه سازی ویلا ، استخر ، فضای سبز و … می باشد که در صورت عدم ترکیب هر یک از موارد طراحی ویلا به صورت کامل صورت نخواهد پذیرفت.

طراحی داخلی ویلا

همانطور که در ابتدای مطالب عنوان شد با توجه به کاربری متفاوت ویلا نسبت به ساختماهای مسکونی در طراحی داخلی ویلا با محدودیت های کمتری روبرو هستیم، ساختمان ویلا از چند جهت و در فرم ایده آل از سمت تمامی اضلاع آزاد است و امکان استفاده از نور طبیعی بیشتر می شود درب ها و پنجره های اضلاع خارجی بزرگتر و از شیشه های قدی استفاده می شود سقف ویلا ارتفاع بیشتری دارد و جای کار برای طراحی داخلی بیشتر فراهم است فضا های داخلی و خارجی بسته به سبک و مدل اجرایی جدا یا پیوسته به یکدیگر هستند امکاناتی مانند اتاق بازی استخر و سونا مطبخ و آشپزخانه ها همینطور اتاق های میهمان و..دست طراح را در طراحی داخلی ویلا باز میگذارد.

ارتباط با فضاهاهای خارجی از طریق تراس یا بالکن های طبقات نیز میسر می شود و امکان فرم دهی و هارمونی فضاهای سبز با فضاهای داخلی فراهم می شود که هریک بسته به انتظارات و کاربری ساکنین طراحی می شوند

طراحی خارجی ویلا

پس از طراحی فضاهای داخلی ویلا به لند اسکیپ یا چشم انداز ویلا و فضاهای خارجی می رسیم به کارگیری طراحی محوطه و فضای سبز و باغ و باغچه ها به همراه آب نما ها و مسیر های ورودی و المان هایی مانند باربیکیو و آلاچیق و.. همگی در یک طرح هارمونیک و همگن فضای مفرحی برای آسایش ساکنین و استفاده مناسب و لذت بخش از محیط های خارجی ویلا را در بر خواهد داشت.

در طراحی خارجی ویلا محوطه سازی اهمیت ویژه ای دارد که متناسب با دیوار های خارجی ساختمان ویلا و طراحی نمای ویلا همگی در یک تم بسته به سبک و فرم ویلای مورد نظر طراحی و اجرا میشوند.

  • طراحی ویلا
  • طراحی ویلا
  • طراحی ویلا